Küçük Büyük Kan Dolaşımı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Küçük Büyük Kan Dolaşımı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Küçük büyük kan dolaşımı, Vücudumuzda iki çeşit kan dolaşımı vardır. Küçük büyük kan dolaşımından bahsetmek mümkündür. Bunlardan birisi vücudumuzdaki küçük dolaşımıdır. Diğeri ise büyü dolaşımdır.

Küçük büyük kan dolaşımı (Küçük dolaşımı), Kanın akciğerler yoluyla oksijenlenmesini sağlar. Kalbin sağ tarafı bu görevi yapar. Organlar tarafından kullanılıp oksijenden fakirleşen kirli kan aslında kirli değildir sadece oksijen yönünden fakirdir. Vena cava süperior adı verilen büyük toplar damarlar yoluyla sağ atriuma gelir. Ondan sonra triküspit kapak ile sağ ventriküle geçer. Sağ ventrikül kasılarak bu kanı akciğer atar damarına atar ve bu damarla kanın akciğerde oksijen değerlerin yükselmesi sağlanır.

Küçük büyük kan dolaşımı (Büyük dolaşım), Büyük dolaşım ise akciğerden oksijenden zengin hale gelen kanın diğer organların kullanması için vücuda yayan sistemdir. Kalbin sol tarafı ise bu işten sorumludur. Oksijen bakımından zenginleşen kana temiz kan denir. Akciğerden dönen akciğer toplar damarları yolu ile sol atriuma ve buradan da mitral kapaktan geçerek sol ventriküle gelmektedir. Sol ventrikül ise kendisine gelen oksijen bakımından zengin bu kanın vücudumuza gönderir. Kalpten çıkan en büyük atar damar aort'dur. Aort kalpten çıktıktan sonra kalp çeşitli organlarımıza ve dokularımza oksijenlenmeleri ve beslenmeleri için dallar vererek karnın alt tarafına kadar devam eder. Küçük büyük kan dolaşımı bu şekilde kalbin içinde dolaşması kalbin belirli bir düzeyde kasılmasıyla mümkündür. Kalbin böyle muhteşem bir zamanlama ile belli bir düzen içinde kasılması ile mümkündür. Kan dolaşımı sırasında kanın kalp içinde devamlı ileriye doğru akışı kalp kapaklarıyla mümkün olur.

Küçük Büyük Kan Dolaşımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni