Kalp Dolaşım Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kalp Dolaşım Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalp dolaşım sisteminde pompa görevi gören bir organdır. Kalbin toplam dört odacığı vardır. Bu dört odacıktan iki tanesi atrium iki tanesi ventriküldür. Atriumlar yukarıda, ventriküller ise aşağıda yer almaktadır. Kalbin pompalamış olduğu sıvı madde kandır. Kan kalbe ana toplayıcı venler ile gelir. Kanın kalpte uğradığı ilk yer sağ atriumdur. Daha sonra sağ ventriküle geçer ve buradan akciğerlere pompalanır. Akciğerlerde temizlenen kan sol atriuma döner. Sol atriumdan sol ventriküle geçiş yapar ve sol ventrikülden aort damarına pompalanır. Kalp ile akciğer arasında olan dolaşıma küçük dolaşım, kalp ile vücut arasında olan dolaşıma ise büyük dolaşım denir. Kalp, dakikada ortalama beş litre kadar kanı vücudumuza pompalar. Normal bir erişkinde dakikadaki hızı ortalama yetmiş kadardır.

İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için kalbin hiç durmadan çalışması gerekmektedir. Kalp vücudu beslerken aynı zamanda kendisini de beslemekle görevlidir. Kalbin kasılmasına sistol, gevşemesine diastol denir. Kalp kendisini diastol sırasında koroner arter aracılığı ile besler. Koroner arterler aortanın kalbin çıkışından hemen sonra iki dala ayrılır. Bu iki dal, sağ ana koroner arter ve sol ana koroner arterdir. Dallara ayrılmış olan arterler sonradan daha da küçük dallara ayrılır ve bu dallar kalbin belirli bölgelerini besler.

Koroner arter tıkanıklığı

Koroner arterlerin herhangi bir dalında meydana gelen tıkanıklıkta kalbin beslenmesi bozulur. Beslenmesi bozulan kalbin çalışması bozulur. Tıkanıklık tam ise hasta kalp krizi geçirir. Kalp krizine tıpta miyokard infarktüsü denir ve doktorlar arasında MI olarak kodlanır. Tam olmayan tıkanıklıklarda ise tıkanıklığın derecesine bağlı olarak göğüs ağrıları ortaya çıkar. Bu göğüs ağrısına anjina pektoris denir. Tipik anjina pektoriste; ağrı egzersiz ile ortaya çıkar, dil altı almakla veya dinlenmekle geçer, ağrı yaklaşık 3-5 dk sürer, kişi ağrıyı göğsünde yumruk ile tarifler, ağrının tipi baskı ve sıkıştırma tarzındadır. Eğer ağrı süresi yarım saate kadar uzuyorsa, kişinin sol koluna, sırtına, midesine veya dişlerine yayılıyorsa, dinlenmek ve dil altı almak ile geçmiyorsa kalp krizinden şüphe etmek gerekir. Şeker hastalarında ise sinir harabiyeti geliştiğinden dolayı ağrı hissedilmeyebilir. Buna sessiz MI denir. Sessiz MI oldukça tehlikelidir. Kişi kalp krizi geçirdiğini anlamaz ve doktora gitmez. Bu yüzden ileri yaş şeker hastaları rutin kontrollerini ihmal etmemelidir.

Kalp Dolaşım Sistemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dolaşım Sistemi Sağlığı

Dolaşım Sistemi Sağlığı

Haber Bülteni