Ayaklarda Dolaşım Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayaklarda Dolaşım Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Ayaklarda Dolaşım Bozukluğu, Bedenimizin tüm yükünü çeken ayaklarımız iç organlarımız kadar karmaşık bir yapıya sahip olmasa da yine de rahatsızlığında tam olarak anlaşılamayan sorunları ortaya çıkabiliyor. Ayaklarda dolaşım bozukluğunun tam olarak bir nedene dayandırılması doğru değildir. Ayaklarımız büyük dolaşım sistemine dahildir. Vücudumuz da dolaşım bozuklukları uzak organlardan başlar. Bu organlar eksremiterlerdir. Aslında kalbin bir pompa gibi çalıştığı düşünüldüğünde ayak gibi uzak bölgelere kan pompalarken daha zayıf kan akışı olabilir. Hiç hastalığı olmayan insanlar da bile görülecek bu durum kişinin bir hastalığı yoksa yaşlılıkla ortaya çıkabilmektedir.

Ayaklarımızda kan akışı sağlıklı bir ayağın en önemli unsurudur. Yeterli kan akışı olmadığında ayaklarda başta uyuşukluk ve ağrı olacak devamında diğer ayak sorunları tetiklenecektir.

Ayaklarda dolaşım bozukluğu neden olur?

Dolaşım sistemimiz de iki tür damar yapısı bulunur. Atardamarlar ve Toplardamarlar kanın organlara ulaşımını sağlarlar. Ayaklar dolaşım genel olarak iki şekilde bozulmaktadır.

Periferik vasküler hastalığı, Damarların iç yapısının yönü kanın akışını kolaylaştıracak şekilde yaratılmıştır. Yani toplar damardan kanın tersine akıtılması mümkün görülmüyor. Çeşitli kapakçık ve tüycükler ile kan akışının ters yönde ilerlemesi önlenmiştir. Kan damarlarında meydana gelen kapakçık bozuklukları; kanın yukarı kalp tarafına çekilmesini zorlaştırır. Şöyle ki kalp açısından en zor kan toplama yeri ayaklardır. Kalp bir defa kasıldığında ayak damarlarında bulunan kanı aniden kalbe getiremez. Bunu her kasılışta belli bir miktar olmak kademeli olarak yapar. Örneğin kalbin bir kasılmasıyla kan ayak damarlarından 20 cm yukarı çıkartılır ve burada bulunan damar kapakçıkları ile kanın geri kaçması önlenir. Kalbin tekrar hareketleriyle bu durum devam eder ve dolaşım tamamlanır.

Fakat damarlarda bulunan kapakçık ve küçük tansiyon yani damarın geri kasılması zayıf olursa kalp her kasılışında kanı yukarı çekecek fakat damarlar sorunlu olduğu için kan olduğu yerde kalacak ya da tutunabileceği en aşağı kapakçıkta tutunacaktır. Her defasında bu eylem devam ettiğinde ayak üstlerinde dolaşım sorunundan kaynaklı varis denilen morluklar oluşacaktır. Bu hastalık aslında arter damar hastalığı olarak bilinir. Fakat toplardamarlarda da yoğun olarak görülmektedir.

Ayaklarda damar tıkanıklığı, ayaklarda kan dolaşımını zayıflatan nedenlerden biri de damar tıkanıklığıdır. Hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlıklarının ortaya çıkarttığı bu durum genetik yatkınlıkla da ilişiklendirilir. Kan damarlarının tıkanması veya esnekliğini kaybetmesi damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, ayak üstlerinde varis, ayaklarda uyuşukluk ve ağrı gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca sabah ayağa ilk kalkışta ayak altlarında ağrı olur, ağrı bir süre sonra geçer fakat yerini yangı hissi ve yorgunluk hissine bırakır. İlerleyen vakalarda iyileşmeyen yaralar ve ülserler kendini gösterir.

Ayaklarda dolaşım bozukluğu nasıl tedavi edilir?

İnsan vücudu büyük gelişir ve yaşlanır, büyüme ve yaşlanma aşamalarında hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Damar hastalıkları çoğunlukla yaşlanma ile gelişir. Ortaya çıkmış damar tıkanıklığının aşılması için omega 3 takviyesi çok önemlidir. Omega 3 özellikle derin deniz balıklarında (Somon, uskumru, sardalya) oldukça yüksek miktardadır. Eğer bunun için zamanım yok diyorsanız piyasada perakende olarak satılan günlük kullanıma uygun tabletler satın alıp kullanabilirsiniz. Omega 3 hem damar içi ateroskleroz diye isimlendirilen yağ tabakasının çözülmesine olanak sağlarken, damar yapısını da esnek hale getirerek kan akışının hızlanmasını sağlamaktadır. Fakat özensiz omega 3 kullanımı aort atardamarın incelerek çatlamasına neden olabiliyor. Ayakta dolaşım bozukluğu sorununun aşılması için bir başka yöntem ise günlük düzenli yarım saat yürümektir. Böylece damarlarınızın esneyerek kan akışının hızlanması ve damarlarınızın daha hareketli olması sağlanacaktır.

Ayaklarda Dolaşım Bozukluğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni