Bacaklarda Dolaşım Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bacaklarda Dolaşım Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda dolaşım bozukluğu, günümüzde insanlarda meydana gelen çok ciddi rahatsızlıklardan biridir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda görülen bu durum aynı zamanda farklı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İnsanlarda hareketin sağlanması ve dokunun daha canlı kalabilmelerinin sağlanması için kan dolaşımı çok önemlidir. Bacaklarda kan dolaşım bozukluğu olan insanlarda bu direk olarak bacaklarda renk değişimiyle birlikte farklı belirtilere neden olur. Özellikle bacaklarda güçsüzlüğün meydana gelmemesi ve vücut yükünün kaldırılabilmesi için kan dolaşımının çok iyi olması gerekmektedir. Bu gibi problemler nedeniyle ayağa kalkamayan birçok insan bulunmaktadır. Bacaklarda kan dolaşımının bozulması durumunda buna müdahale edilmediği zamanlarda çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle meydana gelen dolaşım bozukluğu kesinlikle kontrol altına alınarak tedavi edilmelidir. Bacaklarda dolaşım bozukluğu, çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu problemi tek bir duruma bağlamak son derece yanlış olacaktır. Günümüzde meydana gelen bacaklarda kan dolaşımı bozukluğu bazı insanlarda öyle bir hal almıştır ki birçok kişi bu durum nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Tıbbın gelişmiş olmasına bağlı olarak bu gibi problemler artık basit tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınsa bile bazı insanların sorumsuzlukları nedeniyle bunlar hala meydana gelebilmektedir.

Bacaklarda dolaşım bozukluğu belirtileri nelerdir?
  • Bacaklarda ağrı: bu belirti, bacaklarda dolaşım bozukluğu olan insanların hemen hemen hepsinde meydana gelmektedir. Bu nedenle bacaklarda dolaşım bozukluğunun en ciddi belirtisinin bacaklarda ağrı problemi olduğunu belirtebiliriz. Bu belirti bazı zamanlarda kişide en büyük rahatsızlık olabilir. Özellikle kişi yürürken bu ağrılar artabilir.
  • Bacaklarda ve ayaklarda uyuşma: Dolaşım bozukluğu olan bacak üzerinde dolaşımın gerçekleşmesi ya da yetersiz olması nedeniyle çok ciddi bir şekilde uyuşukluk problemi meydana gelir. Meydana gelen uyuşukluk problemi, günde en az üç defa meydana gelebilir.
  • Şişme: Bacaklarda dolaşım bozukluğu, kişi üzerinde direk olarak şişme problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle dolaşım bozukluğu olan bacağın üzerinde ve aynı zamanda dolaşım bozukluğu olan ayaklarda bu gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
  • Cinsel problemler: Bacaklarda dolaşım bozukluğu sorunu yaşayan erkeklerde bu problem cinsel sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle erkeklerde ereksiyon problemi çok ciddi rahatsızlıklar neden olacaktır.
  • Dolaşım bozukluğu olan bacaklarda morarma durumları son derece yaygı bir şekilde görülen belirtilerdendir. Bu nedenle sizlerde de bacak bölgenizde morarma meydana gelebilir.
Bunların haricinde insanlarda bu problem direk olarak bitkinlik, hastalıklarda yavaş ilerleme, kabızlık, iştah kaybı, cilt kuruluğu gibi belirtiler yaygın olarak ortaya çıkar. Bacaklarda dolaşım bozukluğu problemi, tedavi edilmediği zaman çok kısa bir süre içerisinde çok daha farklı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durum nedeniyle bacaklarda dolaşım bozukluğu en kısa süre içerisinde tedavi edilmelidir. Aksi durumlarda bu gibi rahatsızlıklar karşınıza çıkabilir.

Bacaklarda dolaşım bozukluğu neden olur?

Yetersiz egzersiz: Genellikle çok hareketsiz olan insanlarda bu gibi durumlardan kaynaklanan bacaklarda dolaşım bozukluğu meydana gelmektedir.

Dar Kıyafetler: Vücudu tam saran kıyafetler kişilerde damarlardan geçen kanı azaltacaktır.

Aşırı stres: Gerek iş hayatı gerekse eğitim hayatında aşırı stres yaşamak direk olarak bacaklarda dolaşım bozukluğu meydana gelir.

Hastalıklar: Bazı kalp ve damar hastalıkları insanlarda bu duruma neden olmaktadır.

Damar sertleşmesi: bu rahatsızlık damarlar içerisinden geçen kanı azalttığı için dolaşım bozukluğuna neden olmaktadır.

Sigara ve alkol kullanımı: Günümüzde oldukça artmış olan bu maddeler direk olarak kan dolaşımı bozukluğuna neden olmaktadır. Bunlar içerisinde bacaklarda dolaşım bozukluğu da yer almaktadır.

Bacaklarda Dolaşım Bozukluğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dolaşım Sistemi Anatomisi

Dolaşım Sistemi Anatomisi

Haber Bülteni