Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı
15 Mayıs 2024

Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı

Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı, Canlılar yaşamlarını yaşamlarını sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duydukları enerjiyi besin maddelerinden ve oksijen almaları gerekir. Bu aldıkları besin maddeleri ve oksijenin vücutta hücrelere taşınması lazımdır. Ayrıca hücrelerde hayati faaliyet sonucu oluşan karbondioksit gazı ve zararlı atık maddelerin dışarı atılması gerekir. Hücreler için gerekli besin maddeleri ve oksijenin hücrelere taşınması, hücrelerde hayati faaliyet sonucu ortaya çıkan karbondioksit ve zararlı atıkların dışarı atılmasını sağlayan sisteme dolaşım sistemi denir. Dolaşım sistemi kalp, damarlar ve kandan oluşur. Damarlar ve kalbe dolaşım sistemi adı verilir.

Dolaşım sistemi konu anlatımı
  • Kalp: Kanın damarlar ile vücuda dağılmasını ve dolaşımı sağlayan kaslardan oluşmuş organdır ve çalışması istemimiz dışında olur. Kalp göğüs kafesi ve iki akciğer arasında yer almaktadır, yumruk büyüklüğündedir. Kalp iki kulakçık ve iki karıncık olmak üzre dört odadan oluşur, Kalbin sağdaki odacıklarında kirli kan, soldaki odacıklarında temiz kan bulunur.
  • Damarlar: İçerilerinde kanın dolaştığı boru şeklinde yapılar kan damarlarıdır. Kan damarları vücudun her tarafına yayılmış olup görevi madde taşımaktır. Görevlerine göre üç çeşit damar bulunur. Bunlar atardamar, kılcal damar ve toplar damardır. Atardamar organlarda toplanan kirli kanı kalbe getirir. Bunun yanı sırada akciğerde bulunan temiz kanıda kalbe taşır. Kılcal damarlar, toplardamar ve atar damarlar arasında örümcek gibi tüm vücudu kaplar. Kılcal damarlar oldukça incedirler. Kalpten çıkan kanın tekrar kalbe dönmesini sağlar. Atardamar kalpten vücuda kanı taşıyan en büyük damardır. Esnek, kalın ve sağlam duvarlara sahiptir. Genellikle kalpten organlara temiz kanı taşır, sadece akciğer atardamarı kirli kan taşır. Akciğer atardamarları dışındaki diğer atardamarların hepsinde temiz kan bulunur. En büyük atardamar aort atardamarıdır, kollara ayrılarak bütün organlara temiz kan taşır.
  • Kan: Kalp ve damarlar içerisinde bulunan sıvıya kan denir. Kan hücre ve plazmalardan oluşur, %90 su bulunur akışkan bir yapıya sahiptir. Kanın içerisinde oksijen, besinler, karbondioksit, tuzlar, hormonlar, hücreler ve antikorlar bulunur. Değişik görevleri olan üç değişik kan hücresi bulunur. Bunlar alyuvarlar, akyuvarlar ve kan pulcuklarıdır.

Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dolaşım Sistemi Anatomisi

Dolaşım Sistemi Anatomisi

Haber Bülteni