Dolaşım Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dolaşım Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Dolaşım Bozukluğu, kan dolaşım bozukluğu özellikle vücut içerisinde çok önemli olan dokulara zarar vermesi ya da tehdit oluşturabilecek olan hastalıklara sebep olabilmektedir. Kişide yaşanabilecek olan sağlık risklerinin önüne geçilebilmesi ve dolaşım bozukluğunun önlenmesi ya da düzene sokulması için uygulanabilecek birden fazla yöntem mevcut olmaktadır.

Dolaşım bozukluğu belirtileri nelerdir?

Dolaşım Bozukluğunda Bacaklarda Ağrı, kişi özellikle bacaklarını kullandığı zaman ağrılar meydana geliyorsa, mutlaka dolaşım bozukluğu rahatsızlığı olabilmektedir. Ayrıca kişi hem topallama hem de kesintili durumlar yaşıyor ise bu olay genellikle kişinin bacaklarına yeterli miktarda kanın gitmediğinin işareti olabilir.

Dolaşım Bozukluğunda Kollarda ve Bacaklarda Uyuşma Olması, özellikle dolaşım bozukluğu olan kişilerin bacaklarında ve kollarında uyuşmalar ile beraberinde zayıflık durumları da yaşanabilmektedir. Genellikle uyuşukluk kişi dinlenirken ya da hareket halinde iken meydana gelebilir. Ancak ağır vakalarda ise dolaşım bozukluğu kişinin yüz kaslarında bozukluklara sebep olurken, aynı zamanda konuşma bozukluğu ve yüz sarkması gibi durumlarda beraberinde eşlik edebilmektedir. Fakat bu meydana gelen durum mutlaka ciddiye alınmalıdır. Çünkü kişinin beynine yeterli miktarda kanın gitmediğinin bir göstergesi olabilir. Hatta kişinin yaşamış olduğu bu belirtilerle birlikte göğüste ağrı varsa kalp krizini işaret edebilmektedir.

Dolaşım Bozukluğunda Ellerde ve Ayaklarda Üşüme ve Şişlik, kişinin vücudunda yeterli kan dolaşımının sağlanmadığı durumlarda ellerde ve ayaklarda hem şişlik hem de soğukluk olabilir. Bu duruma çoğunlukla kişinin bacaklarında meydana gelen cilt rengindeki değişim ile düşük nabız eşlik etmektedir. Kişi kendi cilt renginde eğer mavimsi bir renk değişimi görüyor isse, mutlaka kan hücrelerine yeterli miktarda oksijen gitmediğinin göstergesidir.

Dolaşım Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir, kan dolaşımının bozukluğunun birden fazla nedeni mevcut olmaktadır. Fakat dolaşım bozukluğunda en yaygın olarak bilinen durumlardan birisi ise damar sertleşmesidir. Kişide meydana gelen damar sertleşmesi özellikle vücudun ihtiyacı olan kanın pompalanmasını olukça güçleştirir ve en fazla dikkat çeken bölgeler ise ayaklar ve ellerdir. Dolaşım bozukluğu damar sertleşmesinin dışında yüksek kolesterol ve diyabet hastalığından kaynaklı olarak vücutta birikerek saklanmış olan atık miktarları sebep olabilmektedir. Bu atıklar özellikle kan damarlarına yapışır ve kan akış alanının bilir. Engelleyecek derecede daraltmaktadır. Dolaşım bozukluğunun bir başka sebebi de kişinin oldukça dar olan kıyafetleri giymesidir. Vücudu tam anlamı ile saran dar kıyafetler genellikle kalça bölgesindeki kan dolaşımını oldukça yavaşlatmaktadır. Mesela kişinin korse etkisi yaratan ve vücudu sıkıştıran korse kullanması, dar pantolon ya da gömlek giymesi dolaşım bozukluğuna neden olan diğer bir unsurdur. Özelikle dolaşım bozukluğunda stres de büyük rol oynamaktadır. Stres kişinin özellikle ayaklarında ve ellerinde dolaşım bozukluğuna sebep olabilmektedir. Stres hem omuzlarda hem de boyun bölgesindeki kasların özellikle düğümlenmesine yol açabileceğinden dolayı insan hayatı için en önemli olan organlar ve kalbe giden kanın akışını zayıflatabilir.

Dolaşım Bozukluğunun Tedavisi, öncelikle kişide meydana gelen dolaşım bozukluğunun neden kaynaklı olarak meydana geldiği araştırılarak tespit edilmektedir. Daha sonra en uygun olan tedavi seçeneklerinden birisi hastaya uygulanmalıdır. Bu tedaviler arasında kişinin yaşam tarzında birtakım değişiklikler, doğal terapiler ve geleneksel olarak kullanılan ilaçlar ile tedavi yapılabilmektedir. Dolaşım bozukluğunun engellenmesi için kişi sağlıklı beslenme, aerobik hareketler ve doktor tarafından hem şişlik hem de ağrı için önerilmiş olan ilaçlar kullanılarak bu durum kolaylıkla tedavi edilebilir.

Dolaşım Bozukluğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni