Kan Dolaşımı Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Kan Dolaşımı Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Kan dolaşımı bozukluğu, damar tıkanıklığı gibi damar sorunlarından kaynaklanabilir ve tüm vücutta görülebilen bir problemdir. Bu sorun, kalpten kaynaklanan sistem bozuklukları ve kalp damarları ile ilgili olabilir ve birçok hastalığa sebep olabileceği gibi, dokulara zarar vererek ciddi sağlık tehditleri oluşturabilir. Kan dolaşımı bozukluklarını önlemek veya kontrol altına almak için mutlaka doktora gidilmeli ve hastalık takip edilmelidir.

Kan Dolaşımı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?
 • El, kol, bacak ve ayaklarda hissedilen uyuşukluk ve zayıflık hissi
 • El ve ayaklarda hissedilen soğukluk hissi ya da şişme
 • Baldır kaslarına giren kramplar
 • Cilt renginin açılması ve mavi bir renk alması
 • El ve ayak parmaklarında görülen hafif morarmalar
 • Ayaklarda hissedilen ağrı, yorgunluk, şişme ve varis oluşumu
 • Bağışıklık sisteminin çökmesi neticesinde vücudun hastalıklara karşı yavaş iyileşme göstermesi
 • Bazen damar tıkanması neticesinde migren ağrıları yaşanması
 • Baş dönmesi, görme bozukluğu ve unutkanlık problemi
 • Çabuk yorulma ve halsizlik
 • İştahın azalması ve kabızlık problemi
 • Saç dökülmeleri, göğüs ağrısı veya göğüs sıkışması
 • Erkeklerde belden aşağı kısımda yaşanan kan dolaşımı bozukluğu ereksiyon problemi gibi belirtilerle ortaya çıkabilir

Kan Dolaşımı Bozukluğu Neden Olur?

Damar Sertleşmesi
Damar sertleşmesi, kan damarlarının sertleşmesi anlamına gelir ve bu durum vücuda kan pompalanmasını zorlaştırarak kan dolaşımı bozukluğuna neden olur. Sigara kullanımı, yaşlanma, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet hastalığı gibi faktörler damar sertleşmesine yol açabilir.

Venöz Tromboz
Venöz tromboz, genellikle bir kan pıhtısının damarlarda kalıp burada iltihaba sebep olması ile oluşur ve kan dolaşımı bozukluğuna neden olur. Bu durum, etkilenen damarın çevresinde aşırı hassasiyet, cilt renginin bozulması ve şişme gibi belirtilere yol açar.

Hareketsiz Yaşam
Spor ve egzersiz yapmadan yaşanan hareketsiz yaşam tarzı, kan dolaşımının yavaşlamasına neden olarak kan dolaşımı bozukluğunun ortaya çıkmasına yol açar. Uzun süre boyunca aynı pozisyonda kalmak bacak ve kalçanın tembelleşmesine sebep olur ve bu durum da kan dolaşımını zayıflatır. Aşırı sigara kullanımı, egzersiz eksikliği ve kötü beslenme alışkanlığı ile birleştiğinde oldukça tehlikeli bir durum ortaya çıkarabilir.

Yanlış Kıyafet Seçimi
Vücudu tam olarak saran sıkı kıyafetler tercih etmek, özellikle de kalça bölgesindeki kan dolaşımının yavaşlamasına neden olabilir. Dar gömlek ve pantolon seçimi ve korse etkili külotlu çoraplar bu hastalığa yakalanma riskini artıracaktır.

Stres
Stres, vücudu olumsuz etkileyerek el ve ayaklarda dolaşım bozukluğuna sebep olabilir. Aynı zamanda stres, omuz ve boyunda bulunan kaslarda düğümlenmeye yol açarak kalp ve birçok önemli organa giden kan akışını zayıflatarak kan dolaşımı bozukluğuna sebep olabilir.

Kan Dolaşımı Bozukluğu Tedavisi
Bu rahatsızlık tedavi edilirken öncelikle dolaşım bozukluğunun altında yatan gerçek sebep tespit edilir ve daha sonra ilaç tedavileri, doğal terapiler ve yaşam tarzında yapılacak olan birtakım değişiklikler ile kan dolaşımı bozukluğu azaltılabilir veya tam olarak ortadan kaldırılabilir.

İlaç Tedavisi
Kan dolaşımını düzenleyecek birçok ilaç bulunmaktadır. Doktor tarafından önerilen antikoagülan ilaçlar, kan inceltici ilaçlar ve antiplatelet ajanlar, vücuttaki kan dolaşımının normal akışını devam ettirir. Aynı zamanda kan dolaşımı bozukluğundan kaynaklanan ağrı ve şişlikler de doktorun önereceği bazı ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Egzersiz
Dolaşım bozukluğunu ortadan kaldırabilmek için yapılacak en önemli şey düzenli bir şekilde egzersiz yapıp kilo vermektir. Herhangi bir sakatlığa neden olmadan yapılabilecek hafif egzersizler zamanla daha da dinamik ve rutin bir şekilde yapılabilir. Yapılan egzersizler aynı zamanda lenf salgılarının artırılmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

Beslenme
Kan dolaşımı bozukluğunun tedavisinde beslenmenin rolü oldukça büyüktür. Dolaşım problemini ortadan kaldırmak için fasulye, mercimek ve bezelye gibi C vitamini ve demir bakımından zengin olan besinleri tüketin. Aynı zamanda bol miktarda E vitamini içeren soğan, sarımsak ve zeytinyağı gibi yiyecekler kanın seyrelmesine yardımcı olarak vücutta kan akışını kolaylaştırır. Vücutta alkol, şeker ve yağ gibi toksinlerin azalmasını sağlamak, kalp damarlarında sorun yaratan kolesterolün düşürülmesine ve kan dolaşımının güçlenmesine yardımcı olur.

Balık Yağı
Omega 3 bakımından zengin olan balık tüketimi, kandaki trigliserit ve kolesterol oranını düşürür ve kan dolaşımını güçlendirir.

Sigara ve Alkolden Uzak Durun
Bu iki zararlı ve bağımlılık yapan maddeler, kan dolaşımının düzensiz olmasına yol açar. Sağlığı olumsuz etkileyen bu maddelerden uzak durmak, dolaşım bozukluğu tedavisinde büyük önem taşır.

Kan Dolaşımı Bozukluğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni