Kan Dolaşımı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kan Dolaşımı Türleri ve Özellikleri

Kan Dolaşımı, Kanı içerisinde bulunduran damarlar vücudun her noktasında bulunur ve her noktasında görev alır. Vücudun bu denli her yerine ulaşmış olan bu kan damarları, o kadar uzundur ki düz bir zemin üzerinde yayılacak olsalar toplam uzunlukları yaklaşık olarak 100 bin kilometre civarında olur. Kan dolaşımını sağlayan bu kan damarlarının vücudun her noktasına eriştiğini anlamak aslında hiç de zor değildir. İnsan vücudunun herhangi bir yerinde en ufak bir çizik olduğu zaman derhal kanamaya başlar. Bu durumda, doğal olarak kan damarlarının vücudu tamamen baştan aşağı sardığının kanıtıdır. Tabi kan damarlarının vücudun her noktasında bulunması kesinlikle çok önemli bir durumdur. Çünkü vücudun her noktasında bulunan hücrelerin ihtiyaçları olan besin maddelerini taşır. Bu hücrelerin hayatta kalıp görevlerini yerlerine getirmek için ihtiyaçları olan oksijen miktarı da bu damarlarda dolaşım yapan kandan alınır.

Kan dolaşımı sırasında gerçekleştirilen bu hücre besinlerinin taşınması durumunu deniz taşımacılığına benzetebiliriz. Deniz taşımacılığında, gemilerle yük taşınması gerektiği zaman ilk önce limanda yüklemeler yapılır. Bunun için de uygun bir şekilde paketleme ve yerleştirme yapılması gerekir. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra gemiler denize açılır ve yükü bırakacağı liman kentine doğru yol alır. Bu limana vardığı zaman ise yükler gereken yere boşaltılır ve bu durumla ilgilenen yetkili merkeze gider. Kan dolaşımı sisteminde de kan damarları, dev bir okyanusun içerisinde bakterilere gerekli olan besin maddelerini taşırlar. Gerekli olan oksijen, yağ, amino asitler paketler halinde kan dolaşımı içerisinde ilerler ve ilgili hücreye ulaştığında boşaltılır. Bu dolaşım ve taşıma sisteminde hiçbir zaman hata veya eksikler olmaz. Her seferinde doğru madde, doğru hücreye, doğru miktarda ulaştırılır. Eğer bu olmasaydı ve bir hücreye oksijen gitmesi gerekirken yağ gitseydi, bu durum o hücrenin ölümüne sebep olabilirdi. Bu yüzden bu sistem içerisinde en ufak bir hata veya eksik çok büyük zararlara yol açabilir.

Kan dolaşımı vücut içerisinde
  • Oksijen alışverişini
  • Enerji oluşmasını sağlayan karbonhidratların dokular içerisinde dağılması
  • Proteinlerin dokular içerisine dağılmasını
  • Hormonların gerekli dokulara ulaşıp buralarda görevlerini yerine getirmeleri
  • Atık ve toksit gibi zararlı maddelerin vücuttan atılması için gerekli organa taşınması
  • Mikroplarla savaş sırasında bağışıklık sisteminin oluşturduğu antikorların bölgeye taşınması
Gibi nedenler için hayati öneme sahip olan bir durumdur. Bu fonksiyonları içerisinde taşıdığı çeşitli hücreler ve plazma adı verilen bir sıvı maddesi sayesinde gerçekleştirir. Görevlerini yerine getirmesi sırasında akışkan olan ama bir yaralanma anında korunma amaçlı olarak pıhtılaşabilir bir yapıya sahiptir.

Kan Dolaşımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Portal Dolaşım

Portal Dolaşım

Haber Bülteni