Büyük ve Küçük Kan Dolaşımı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Büyük ve Küçük Kan Dolaşımı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Büyük ve küçük kan dolaşımı, damar ağlarında bulunan kanın, kalpten çıkarak tüm bedeni ve organları dolaşmasını ifade eder. Bu süreç, vücudumuzun hayatta kalması ve sağlıklı bir şekilde işlev görmesi için kritik bir öneme sahiptir. Büyük kan dolaşımı bedenin genelinde ve üst-alt ekstremitelerde gerçekleşirken, küçük kan dolaşımı kalp ve akciğerler arasında olur.

Büyük Kan Dolaşımı

Büyük kan dolaşımı, kalbin sol karıncık denen bölümünden başlar. Aort vasıtasıyla kan pompalanarak başlar. Aorta gelen temiz kan birçok damar ağı ve kapiller damarlar vasıtasıyla tüm bedeni dolaşarak toplar damarlara (venöz) gelir. Toplar damarlara gelen kan, halk arasında kirli kan olarak bilinir. Toplar damar ağları ile toplanan bütün kan sonunda vena kava superior ya da vena kava inferiora boşalır ve buradan da kalbin sağ kulakçık denilen bölümüne gelir. Böylece büyük kan dolaşımı sağlanmış olur.

Küçük Kan Dolaşımı

Kalbin sağ odacığından çıkan kirli kan, pulmoner arterler yolu ile akciğere gelir ve burada temizlenerek tekrar kalbin sol kulakçığına dökülür. Böylece küçük kan dolaşımı sağlanmış olur. Kanın temizlenmesi ve akyuvarların ve alyuvarların içerdiği karbondioksitten arınması küçük kan dolaşımı sayesinde olur ve bu süreç, bir nevi kanın ve bu vesileyle bedenin temizlenmesidir.

Büyük ve Küçük Kan Dolaşımının Önemi

Sağlıklı bir vücut için sağlıklı ve sorunsuz bir dolaşım çok önemlidir. Büyük ve küçük kan dolaşımı, bedenin temizlenmesi ve tüm organların damar ağları ile kanla beslenmesi olayını ifade eder. Bu sistemde oluşabilecek en ufak bir hasar, küçük bir rahatsızlıktan çoklu organ yetmezliğine kadar gidebilir ve hatta bazı dolaşım bozuklukları ölümcül olabilir. Dolaşım bozukluğu yaşayan insanlarda bazı belirtiler görülebilir:
 • Bacaklarda ağrı
 • Kol ve bacaklarda uyuşma
 • Ereksiyon problemleri
 • El, ayak ve bacaklarda üşüme, morarma ve titreme
 • Çabuk yorulma
 • Nefes kesilmesi
 • Cilt problemleri
 • Kabızlık
 • Hafıza kaybı
Dolaşım bozukluğu belirtisi görünen hastalar derhal bir hekime başvurmalıdırlar. Dolaşım sistemindeki aksamalar, hayati önem taşıyan iç organların yeterince oksijen almadığına işaret ediyor olabilir.

Büyük ve Küçük Kan Dolaşımı Hastalıklarında Tedavi Nasıl Yapılır?

Büyük ve küçük kan dolaşımı eksiksiz ve tam anlamıyla sağlanamadığı zaman, vücut öncelikle oksijen ve daha sonrasında mineral ve vitaminler ile beslenememiş olur. Dolaşım sistemi hastalıkları kolay tedavi edilebileceği gibi, özellikle aort, pulmoner arter gibi önemli damar tıkanıklıklarında cerrahi müdahale tek tedavi şartı olabilir. Tansiyon hastalarında kanın aşırı kıvamlanması dolaşımda aksamalar yaratabilir ve bunun önüne geçmek için kan inceltici ilaçlar kullanılabilir. Kan sulandırıcı diye de tabir edilebilen bu ilaçlar, hekim kontrolü olmadan alınmamalıdır. Büyük arterlerde oluşan tıkanıklıklar, stent uygulaması ya da anjiyografi yöntemiyle de açılabilir.

Bunların dışında dolaşım sisteminde oluşan hastalıklar için:
 • Bol egzersiz yapmak
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak
 • Beslenmeye dikkat etmek
 • Dar kıyafetler giymemek
 • Omega açısından zengin beslenmek
önemlidir. Bu önlemler, dolaşım sistemi hastalıklarının önlenmesi ve tedavi sürecinin desteklenmesi açısından önemli bir rol oynar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bok ye

09 Mayıs 2024 Perşembe

Güzel ama özelliklerini bulamadım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Özellikler bölümünü sayfanın alt kısmında bulabilirsiniz. Yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni